späť

Je možné online poistenie majetku bez obhliadky nehnuteľnosti?

S obhliadkou nehnuteľnosti sa najčastejšie stretnete pri kúpe či predaji domu, bytu či chaty, kedy ich hodnotu určuje súdny znalec. Napríklad pre potreby banky a čerpanie hypotéky alebo úveru. Pri uzatváraní poistenia majetku je obhliadka domu, bytu, chalupy či chaty nutná, no nie vždy. Vašu nehnuteľnosť či domácnosť si môžete poistiť aj online z pohodlia domova.

Poistenie majetku zahŕňa poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Až 68 % klientov ERGO Poisťovne má poistenú nehnuteľnosť spolu s domácnosťou, ide o najvýhodnejší variant, kedy máte chránenú tak stavbu, ako aj jej vnútorné vybavenie.  Nikdy totiž neviete, aká nepríjemná udalosť vám môže skrížiť cestu.
 
Keď si poisťujete nehnuteľnosť, ide vlastne o poistenie rodinného domu, bytu, chalupy či chaty, teda stavby ako takej. V rámci poistenia nehnuteľnosti je možné poistiť si aj rozostavanú stavbu alebo vedľajšie stavby, teda prístavbu, garáž a iné. Ak máte záujem o poistenie domácnosti, vtedy sa myslí vybavenie domu, bytu či chaty, kam patrí zariadenie, technika, umelecké zbierky, cennosti a podobne. Poistenie majetku je možné uzatvoriť online bez toho, aby ste sa museli stretnúť s poisťovacím agentom alebo vybavovať zdĺhavé papierovanie. Ako na to?
 

Aké limity vám poistenie majetku kryje?

Stále váhate, či sa vám poistenie majetku oplatí alebo nie? Skúste si spočítať, koľko by vás stála oprava vašej nehnuteľnosti, ak by ju zachvátil požiar, na strechu spadol strom, prípadne ak bývate v hornatej oblasti, koľko by ste museli investovať, aby ste sa pozviechali napríklad zo zosuvu pôdy alebo popadaných stromov. A k tomu si napíšte sumu, ktorú by ste zaplatili za rok poistenia, ktoré vás pred takýmito neočakávanými životnými situáciami chráni. Aj pri nehnuteľnosti s minimálnou obytnou plochou by v prípade poistnej udalosti išlo o tisícky eur. Ak nechcete vyprázdniť svoje bankové konto na takéto nepríjemné udalosti a radšej si svoje nasporené peniaze užívate, investujte do poistenia. Za relatívne malú sumu máte poistené veľké riziká, ktoré by inak mohli zruinovať váš rodinný rozpočet.
 

Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľnosti vás ochráni napríklad pred krádežou vlámaním až do výšky 5 000 eur, pred nepriamym úderom blesku vrátane prepätia maximálne do výšky 3 000 eur, náklady na odstránenie zvyškov stromov po víchrici vo výške 1 000 eur. Poistenie nehnuteľnosti si môžete uplatniť aj v prípade škôd na hroboch, hrobkách , kryptách a urnách, alebo požiadať o náhradné ubytovanie, na ktoré vám poisťovňa vyplatí až 2 500 eur. Toto poistenie využijete aj vtedy, ak máte nehnuteľnosť v prenájme a stratíte nájomné. Vtedy máte nárok na 80 percent nájomného z uzatvorených nájomných zmlúv, maximálne po dobu 6 mesiacov.
 
Plusom poistenia nehnuteľnosti je fakt, že sa vzťahuje aj na vedľajšie stavby a rovnako na rozostavanú stavbu a poistenie kryje aj stavebný materiál či mechanizmy, ktoré sú určené na výstavbu alebo rekonštrukciu, prípadne aj údržbu rodinného domu či chaty.
 

Poistenie domácnosti

Pri poistení domácnosti je popri krytí vandalizmu, lúpeži a krádeži zaujímavé vedieť, že sa takéto poistenie vzťahuje aj na úraz domácich miláčikov, na škodu na športových potrebách, umeleckých dielach alebo vás chráni pri poruchách na chladiacom zariadení.
 

Ako uzatvoriť poistenie online?

Svet technológií dnes umožňuje uzatvoriť poistenie z pohodlia domova, kedykoľvek, povedzme aj o polnoci. Stačí kliknúť na kalkulátor poistenia, špecifikovať, akú nehnuteľnosť chcete poistiť a kalkulátor na našej webovej stránke vám ihneď vypočíta cenu poistenia.

Vy musíte len vedieť, koľko metrov štvorcových má vaša nehnuteľnosť a ak ste ju kupovali len prednedávnom, tak aj to, či bola za posledných desať rokov poškodená povodňou alebo záplavami. Na výber máte tri balíky poistenia, z ktorých si môžete vybrať ten, ktorý vám vyhovuje najviac.
 
Pozor! Pri výbere vhodného poistenia odporúčame neorientovať sa primárne na cenu, ale skontrolovať limity poistenia a myslieť na situácie, na ktoré sa poistenie vzťahuje. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v hornatej oblasti, isto sa budete chcieť chrániť pred poklesov alebo zosuvom pôdy. A máte doma psa alebo mačku, bude pre vás zaujímavé poistné krytie ich úrazu. Ak nežijete sami, ale, naopak, máte plný dom ľudí, isto pre vás bude zaujímavé poistenie zodpovednosti za škodu členov domácnosti v rámci SR alebo celého sveta s poistným limitom až do výšky 350 000 eur.
 

Obhliadka, pre koho je nutná?

Keď si poisťujete majetok, zväčša je nutná aj obhliadka predmetnej nehnuteľnosti. No nie vždy. Vašu nehnuteľnosť si môžete poistiť online a nemusíte čakať na žiadnu obhliadku, ak:

  1. od poslednej zdokladovanej rekonštrukcie poisťovaného rodinného domu či chaty uplynulo menej ako 30 rokov. To znamená, že ak vlastníte napríklad novostavbu, nepotrebujete obhliadku.
  2. podlahová plocha rodinného domu alebo chaty je menej ako 350 m2 alebo poistná suma je do 250 000 eur, prípadne má váš byt rozlohu menšiu než 150 m2.

Ak vlastníte veľkometrážny byť s rozlohou väčšou ako 150 m2 alebo máte záujem o poistenie domácnosti viac ako 50 000 eur, musíte s obhliadkou počítať. Obhliadka vás neminie ani vtedy, ak chcete poistiť rozostavaný rodinný dom alebo chatu, prípadne vašu nehnuteľnosť rekonštruujete. Na nutnosť obhliadky vás upozorní online kalkulátor. Pokiaľ sa žiadne upozornenie na webovej stránke nezobrazí a vy ste si vybrali balík poistenia, o ktorý máte záujem, stačí si vybrať spôsob platby a vaše poistenie je aktívne! Návrh poistnej zmluvy si môžete stiahnuť priamo na internete, zmluva je platná po zaplatení poistného za vami zvolené obdobie - ročne/polročne/štvrťročne.
 

Čo je potrebné pri obhliadke?

Ak vaša nehnuteľnosť spĺňa podmienky na obhliadku, bude počas nej nutné s poradcom poisťovne vyplniť tlačivo Zápis z obhliadky a pripraviť sa na to, že vaša nehnuteľnosť či domácnosť musí byť odfotografovaná.
 

Rodinný dom

Ak vlastníte rodinný dom, budú potrebné fotografie všetkých pohľadov na dom vrátane popisného/súpisného čísla, atypické detaily domu, fotografie kuchyne, kúpeľne a WC, pivničných priestorov, poistených vedľajších stavieb, záber poškodenia a nedostatkov v technických a užívacích podmienkach.
 

Byt

Ak si poisťujete byt, pri obhliadke sa musí zdokumentovať pohľad na bytový dom vrátane súpisného/popisného čísla, pohľad na vstupné dvere, kuchyňu, kúpeľňu a WC, vstavané skrine, garáž a rovnako sa musí odfotiť poškodenie bytu a nedostatky v technických a užívacích podmienkach.
 

Poistenie domácnosti

V prípade, že máte záujem o poistenie domácnosti, poisťovňa vyžaduje dokladovať fotografie bytového domu vrátane súpisného/popisného čísla, pohľad na vstupné dvere v prípade domácnosti v byte, záber každej miestnosti väčšej ako 8 m2 a záber vstavaných skríň.

späť

Pomohli vám tieto informácie? Ohodnoťte nás hviezdičkami.

0 0