späť

Ako funguje poistenie nehnuteľnosti k vašej hypotéke?

Dnes je celkom bežné, že si ľudia na kúpu nehnuteľnosti požičiavajú od banky. Hypotéky sa stali dostupné pre širšiu populáciu a banky sa pretekajú, ktorá da klientovi lepšie podmienky. Okrem úveru sa bežným stalo aj poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti. Dokonca banky žiadajú, aby ich klienti také poistenie mali. Prečo? Aby tento založený majetok bol pod poistnou ochranou, v prípade nepredvídateľných udalostí.

Hovorí sa, že všade dobre, doma najlepšie. Keď máte svoje vysnívané bývanie, rodinný dom, byt, chalupu či chatu, isto poznáte ten úžasný pocit vrátiť sa domov, do svojho. Kým v zahraničí si ľudia svoj priestor na bývanie často prenajímajú, Slováci sú naučení nehnuteľnosti vlastniť. A keďže sumy za vlastné bývanie bývajú väčšinou poriadne mastné, využívajú na to spomínané hypotéky a úvery na bývanie.
 

Prečo banka vyžaduje poistenie?

Vďaka rozličným bankovým produktom si dnes vlastné bývanie vie zaobstarať takmer každý. Jednou z podmienok získania peňazí na kúpu vlastnej nehnuteľnosti od banky je pravidelný príjem. Väčšina bánk vám pri posudzovaní vašej žiadosti o hypotéku alebo úver bez uzatvoreného poistenia nehnuteľnosti peniaze na váš byt alebo dom ani nepožičajú.
 

Takto to funguje:

 
Keď vám banka poskytuje hypotekárny úver alebo úver na bývanie, vy sa síce stávate vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti a ste zapísaný ako vlastník, no na liste vlastníctva máte aj ťarchu. Ťarchu predstavuje predmetná hypotéka alebo úver. 

  1. Ak by ste prestali platiť, nehnuteľnosť prepadá banke. 
  2. V prípade, že by sa vašej nehnuteľnosti niečo stalo, jej znehodnotenie banke preplatí poisťovňa A následne banka klientovi poskytne prostriedky na opravu a uvedenie nehnuteľnosti do pôvodného stavu. Preto je pre banky poistenie akousi zárukou, že o požičané peniaze neprídu, resp. nehnuteľnosť, ktorá je „založená“ nestratí na hodnote.

Poistiť sa dá aj hrubá stavba

Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na rodinný dom, byt, chatu alebo chalupu a dokonca aj na rozostavanú stavbu. Ak si svoj dom staviate svojpomocne alebo prostredníctvom firmy, môžete si ho poistiť už vtedy, keď stojí hrubá stavba. Výhodou poistenia nehnuteľnosti je fakt, že keď stavbu skolaudujete, poistenie sa automaticky preklopí bez toho, aby ste si museli uzatvárať novú poistnú zmluvu. Poistenie nehnuteľnosti zároveň automaticky kryje aj vedľajšie stavby.
 

Poistenie, ktoré má široký záber

Poistenie nehnuteľnosti sa neviaže len na samotnú stavbu. Ak nastane poistná udalosť a vašu nehnuteľnosť postihne povedzme krupobitie alebo silný vietor so silou väčšou ako 60 km/h a odnesie vášmu domu strechu, poisťovňa vám zabezpečí náhradné ubytovanie až do limitu 2 500 eur na najbližších šesť mesiacov.
 

Takéto poistenie je vhodné aj pre tých, čo svoje nehnuteľnosti prenajímajú. Ak ste napríklad zdedili byt po starých rodičoch alebo ste si kúpili napríklad garsónku, ako investíciu a ju prenajímate,  môže sa stať, že dôsledkom nepredvídateľných situácií ako je napríklad požiar, či povodeň sa nehnuteľnosť stáva neobývateľnou. Tým automaticky strácate na nájme, pretože ste nútený nájomcov vysťahovať, kým svoju nehnuteľnosť uvediete do stavu pred poistnou udalosťou. Stačí oň pri uzatváraní poistnej zmluvy požiadať.
 

Popri rizikách viažucich sa na vašu nehnuteľnosť sa poistenie spája napríklad aj s ochranou proti vandalom, ktorí poškodzujú fasády domov, ale aj náhrobné kamene. Rovnako zabezpečí nulovú spoluúčasť pri strate dokladov, známom vinníkovi alebo asistenčných službách.
 
Výhodou poistenia domu, bytu alebo chaty sú asistenčné služby, ktoré máte pri uzavretí poistenia grátis. Výhodou asistenčných služieb je fakt, že sa máte v prípade nehody na koho obrátiť a na riešenie nepríjemností nie ste sami. Odborníci z asistenčnej služby vám najlepšie poradia, čo robiť v prípade vzniku škody, dokonca vám zabezpečia aj právne poradenstvo až do výšky 1 500 eur, ktoré je súčasťou poistenia nehnuteľnosti.
 

Pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa

Lenin vravel učiť sa, učiť sa, učiť sa, my hovoríme, aby ste sa pýtali na všetko, čo vás o poistení zaujíma. Pri uzatváraní poistenia je dôležité opýtať sa na poistné krytie a podľa vašej životnej situácie vyhodnotiť, ktoré z nich sú pre vás tými najvhodnejšími. Riziká a nešťastné náhody číhajú na každom kroku, no so správne nastaveným poistením nemusia byť takéto situácie životnou katastrofou. Ak sa rozhodnete zmeniť svoju aktuálne platnú poistnú zmluvu a radšej ju uzatvoríte v ERGO, využite exkluzívne diferenčné poistenie. To vám umožní už v čase vypovedania aktuálnej poistnej zmluvy uzatvoriť novú poistnú zmluvu v ERGO a byť paralelne poistení v dvoch poisťovniach súčasne. To znamená, že v prípade ak vám z aktuálnej poistnej zmluvy nevzniká nárok na preplatenie škody napríklad z rizika krádež, ERGO diferenčné poistenie vám túto škodu môže preplatiť. A to preto, lebo pri uzatváraní diferenčného poistenia ponúkame čo najširšie krytie vášho majetku. Keď vaša aktuálna poistka vyprší, tá nová začne platiť. Poistenie nehnuteľnosti je teraz najvýhodnejšie so zľavami až do výšky 45 percent.

späť

Pomohli vám tieto informácie? Ohodnoťte nás hviezdičkami.

0 0